Co je Minecraft?

 

Toto je informačná stránka portálu b-paradise, ktorá sa týka návodov hry minecraft

Hráč, ktorý sa prvý krát stretne s minecraftom hodnotí na prvý pohľad hru ako keby to bola hra čo vznikla počiatkom 90-tych rokov, napriek tomu si podmanila do dnešného dňa milióny hráčov na celom svete a každým dňom  si získava priazeň nových hráčov.  Hráči od 5 do 65+ rokov hrajú minecraft – nikdy nekončiacu hru vďaka úplnej slobode tvorby hry, základom hry je kocka a z kociek je zložený celý svet. Svet sa generuje algoritmom, preto každý hráč má možnosť svojej jedinečnej hernej zóny, kde ani autor hry netušil aké prostredie si hráč pre hru vytvorí. Postupom času pribudli modifikácie tejto hry, ktoré túto hru zas posúvajú do vyšších sfér virtuálno-náučnej zábavy

Tu prinášam 5 základných krokov poznania tejto výnimočne inej hry

1. O čo ide alebo základy MC

Primárnym základom hry je získavanie kociek-surovín v bani (mine) k tomu aby si hráč vytvoril (craft) iné suroviny, nástroje, zbrane, oblečenie, jedlo a pod. Korením hry sú interakcie hráča s okolím ako lovenie  potravy, obrana proti  príšerám a i hráčom (v multiplayer hre), pestovanie rastlín, krotenie a šlachtenie zvierat, stavba  obydlia alebo iné stavby, ktoré nekladú medze fantázii, zručnosť v ovládaní svojej hernej postavy(skákanie , rýchlosť,postreh). Je plne na hráčovi ako si pretvorí okolie hry, v tejto hre nie je nič  čo by hráč nemohol zmeniť svojim zásahom. Psychológovia túto hru označili ako fenomén, lebo v hráčovi dokážu  zapojiť obe  hemisféry mozgu, teda  pravú hemisféru –  kreatívnu, duchovnú, dobrodružnú a oplývajúcu úžasnou predstavivosťou atď., ale aj ľavú hemisféru, ktorá sa považuje za racionálnu, logickú a vedeckú.

2. Nikdy nekončiaca hra

Minecraft je sandboxová hra t.j. žáner hry, v ktorej má hráč takmer úplnú slobodu a v podstate nemá koniec, aj keď jedna z jej svetov je „End“ – „Koniec“, ten sa uzatvorí zabitím draka, no napriek tomu hráč ďalej pokračuje v hre samotnej. Je tu na výber niekoľko herných režimov:

 • Survival (hra o prežitie) – Podstatou tohto režimu je prežitie v hre
 • Creative (tvorivá hra)     – Režim gamemode (hovorove creativ) môže lietať, má nekonečno zdrojov, je nesmrteľný, nemusí jesť
 • Hardcore (drsná hra)     – V hardcore má hráč len jeden život – ak zomrie, tak príde o všetko, o inventár, levely, a tým hra končí
 • Adventure (dobrodružná hra) – Tento režim je pre hráčov dobrodružných (tzv. Adventure) máp. V tomto móde hráč nemôže ničiť bloky.
 • Módovaný MC – hra je obohatená o mód(y),ktoré do hry prinášajú nové prvky a možnosti (napr.technické módy, čarovné módy, a pod)

Zaujímavosťou tejto hry sú aj alternatívy mapy, kde namiesto sveta hráč získa malý ostrov s pár blokmi(skyblock- okolo ostrova je prázdny priestor zvaný void), a svojim dôvtipom a znalosťou minecraftu vybuduje svoju hernú zónu.

3. Dimenzie

Minecraft tvoria tri dimenzie

 1. Overworld (Okolitý svet)  – hlavná herná zóna hráča,skladá sa z rôznych materiálov, biomov (charakteristické oblasti na mape) a mobov
 2. Nether (podsvetie-peklo)  – Táto dimenzia sa skladá z typických materiálov a typických mobov, ktoré nájde hráč len v tejto dimenzii, do netheru sa dá dostať nether portálom, ktorý si musí hráč postaviť zo špecifického materiálu.  
 3.  End (fiktívny koniec hry) – Do tejto dimenzie sa dá dostať iba pomocou End portálu, ktorý musia hráči objaviť. Aj v tomto svete sa nachádza špecifický materiál  a špecial mob drak. Zabitím draka vznikne portál do ktorého ak hráč skočí, prečíta si záverečné titulky tejto hry. No samotná hra pre neho nekončí, a hrá rozohratú hru ďalej.

4. Moby (úžitkové zvieratá a príšery)

Táto hra má zakomponované aj moby, ktoré hru robia zábavnejšou.

 • Kladné moby  – slúžia na získavanie rôznej potravy a materiálov, môžu sa kontrolovane chovať, množiť  alebo šlachtiť (krava,prasa,ovca, sliepka, zajac,kôň)
 • Záporné moby – to sú príšery charakteristické pre každú dimenziu. Tieto príšery majú len jeden cieľ, a to je zničiť hráča. Je nutné sa im vyhýbať alebo s nimi bojovať o prežitie.
 • Neutrálne moby – sem patrí  chobotnička,ryby,ocelot – tieto moby na vás neútočia ale ich zabitím(chobotnička, ryby) získate item potrebný na ďalšie spracovanie alebo  skrotením (ocelot, vlk) získate domáceho mazlíčka, ktorý vás chráni pred príšerami.

5. Je to len hra

Vstúpili ste do sveta minecraftu, kopete, staviate, bojujete. Vaša fantázia pustila opraty a začali ste žiť v zázračnom svete minecraftu kde strácate pojem o čase,priestore a realite. Pozor je to chôdza po tenkom ľade, aj keď táto hra plne rozvíja vašu myseľ, treba si vedieť stanoviť hranice. Predsa je to len hra, nikdy nenahradí reálny život. Preto ak sa zoznámite v tejto hre s hráčmi s ktorými sa dobre bavíte a hráte, nezabúdajte že sú to živé ľudské bytosti s reálnymi citmi, názormi a postojmi. Správajte sa v tomto svete tak, ako by ste si priali aby sa ostatný správali k vám.

 

Užitečné odkazy
Minecraft Crafting